20 szokujących ciekawostek o ludzkiej krwi, o których nie miałeś pojęcia!

Każdy z nas wie, że układ krążenia w organizmie jest naprawdę skomplikowany, dlatego ważne jest, aby dbać o swoje serce i znać swoją grupę krwi. Niestety nie wszyscy wiemy o wszystkich możliwościach naszego ciała i w tym celu przedstawiam wam 15 faktów o krwi.

 1. Stan Larkin przeżył 555 dni bez serca, czekając na przeszczep. Jego własne serce zostało zastąpione przez urządzenie, które Stan nosił w swoim plecaku. Mógł nawet grać w koszykówkę.

 2. Wydajność sportowa zależy od rodzaju krwi. Badanie przeprowadzone w 2017 roku wykazało, że osoby z krwią typu 0 mają większą wytrzymałość niż inne typy. Wśród elitarnych graczy w piłkę wodną naukowcy nie znaleźli ludzi z krwią typu AB. Ale zalety krwi typu 0 działają tylko wtedy, gdy dana osoba regularnie pracuje.

 3. Człowiek może żyć bez pulsu. W 2012 roku lekarze zainstalowali urządzenie w 55-letnim ciele Craiga Lewisa, które pozwala krwi krążyć po całym ciele bez pulsu.

 4. W Japonii istnieje specjalna branża towarów dla każdej grupy krwi: żywność, produkty kosmetyczne i produkty do pielęgnacji ciała.

 5. Diety według typu krwi nie działają. Naukowcy z University of Toronto udowodnili, że takie specjalne diety są mitem.

 1. Osoba może stracić 40% swojej krwi i nadal pozostać przy życiu. Oczywiście potrzebna jest szybka transfuzja krwi.

 2. Na nasz nastrój wpływa nasze bicie serca. Naukowcy badali to zjawisko, gdy mężczyzna miał nowe serce. Po operacji jego umysł, uczucia i działania zmieniły się w niezwykły sposób.

 3. Woda kokosowa może zastąpić osocze krwi dzięki podobnym kompozycjom.

 4. Ilość krwi, która przechodzi przez ciało w obiegu w ciągu 25 dni jest w przybliżeniu równa średniej wielkości basenowi.

 5. Aby zmniejszyć ryzyko zawału serca, musisz rano wstawać powoli i zmniejszyć intensywność wieczornych treningów.

 6. 21% ataków serca występuje w poniedziałki. Drugi szczyt ma miejsce w piątki. Naukowcy wyjaśniają, że powodem jest „wylanie” hormonów stresu na początek tygodnia.

 7. Ludzie z krwią typu A powinni zwracać uwagę na poziom cholesterolu we krwi. Są zagrożone rozwojem choroby wieńcowej.

 1. Osoby z krwią typu B mają skłonność do cukrzycy i raka trzustki.

 2. Ludzie z gruą krwi typu 0 są podatni na rozwój raka skóry lub otyłości.

 3. Osoby, które mają krew typu AB powinny zadbać o swoją pamięć i koncentrację, ponieważ szanse na upośledzenie funkcji poznawczych u osób z AB są o 82% wyższe niż w innych typach.

Podziel się tym wpisem z innymi!

Przepisy, które mogą Ci się spodobać

Co o tym myślisz? dodaj komentarz, porozmawiajmy