Termoobieg w piekarniku – kiedy należy go używać, a kiedy tego nie robić?

W obecnych czasach większość piekarników jest wyposażona w termoobieg. Okazuje się, że nie zawsze są wskazania, aby go używać. Podejrzewam, że niewielu z was wie, kiedy tego nie robić, więc postaram się przybliżyć wam ten temat. Jeśli chcesz się dowiedzieć w jakich sytuacjach nie należy włączać termoobiegu, czytaj dalej!

DZIAŁANIE TERMOOBIEGU

Termoobieg wprawia w ruch nagrzane powietrze. Jego zadaniem jest równomierne rozprowadzenie gorącego powietrza po calym piekarniku. Krótko mówiąc, w całym piekarniku panuje taka sama temperatura.

ZALETY UŻYWANIA TERMOOBIEGU

Termoobieg ma wiele zalet. Dzięki temu, że temperatura w całym piekarniku jest taka sama, unikniecie przypalonego kurczaka, który okaże się surowy w środku. Ponadto termoobieg przyspiesza czas pieczenia, co przyczynia się do oszczędności energii elektrycznej. Podobno możemy zaoszczędzić nawet do 20% energii! Kolejnym plusem jest zdecydowanie możliwość pieczenia na kilku poziomach piekarnika różnych potraw.

KIEDY UŻYWAĆ TERMOOBIEGU?

Używanie termoobiegu jest zalecane podczas pieczenia ryb, mięs czy warzyw. Ta funkcja sprawi, że będą one idealnie soczyste i zapobiegnie ich wyschnięciu.

KIEDY NIE UŻYWAĆ TERMOOBIEGU?

Termoobieg nie jest zalecany w przypadku pieczenia wypieków, które mają urosnąć, czyli ciast kruchych, drożdżowych, biszkoptów, chleba, itd. Termoobieg jest zalecany do potraw, które muszą zachować wilgoć. W przypadku wypieków, ta wilgoć nie jest wymagana i warto wyłączyć tę funkcję w swoim piekarniku. Wtedy należy wydłużyć czas pieczenia, a temperaturę zwiększyć o 20 stopni Celsjusza.

W JAKI SPOSÓB CZYŚCIĆ PIEKARNIK Z TERMOOBIEGIEM?

Ten sposób jest niesamowicie prosty. Wystarczy, że do naczynia żaroodpornego wlejecie jedną część octu oraz jednączęść wody. Dodajcie sok z jednej cytryny. Naczynie włóżcie do piekarnika. Następnie piekarnik ustawcie na 200 stopni Celsjusza z termoobiegiem. W tym czasie woda zacznie parować, dzięki czemu tłuszcz zmięknie. Następnie należy środek piekarnika wytrzeć do sucha przy użyciu papierowych ręczników i gotowe! Możecie cieszyć się czystym piekarnikiem. Nie zapomnijcie o używaniu rękawiczek. Należy pamietać, aby się nie oparzyć, więc najlepiej odczekać chwilę, aby metalowe części piekarnika ostygły.

Podziel się tym wpisem z innymi!

Przepisy, które mogą Ci się spodobać

Co o tym myślisz? dodaj komentarz, porozmawiajmy