9 rzeczy, których nie powinieneś robić na pusty żołądek

„Jesteś tym, co jesz” to powiedzenie znane wszystkim. Ale to, co robimy przed posiłkiem, ma również ogromny wpływ na nasze zdrowie. Przedstawiam wam 9 rzeczy, których nie możesz zrobić na czczo (nie mniej niż 2 godziny po ostatnim posiłku). Jako bonus znajdziesz informacje na temat tego, co możesz zrobić, gdy jesteś głodny na końcu artykułu.

1. Picie alkoholu

Bez jedzenia szybkość wchłaniania alkoholu wzrasta 2-krotnie.. Natomiast proces usuwania alkoholu z organizmu jest znacznie wolniejszy, co powoduje silnego kaca. Szybki efekt działania alkoholu na organizm nie obywa się bez negatywnych konsekwencji dla wątroby, serca i nerek.

Porada: Jeśli sytuacja nie pozwala odmówić napicia się alkoholu, spożywaj napoje schłodzone, ponieważ one wchłaniają się wolniej. Co więcej, zjedz najlepiej coś tłustego.

2. Chodzenie spać

Głód i niski poziom glukozy przeszkadzają w zasypianiu, powodują powierzchowny sen i wczesne przebudzenie. Co ciekawe, brak snu zwiększa poziom hormonów głodu. Z tego względu na następny dzień jemy znacznie więcej.

Rada: Najlepszym rozwiązaniem są produkty mleczne, ponieważ zawierają magnez i wapń. Te produkty zapewnią zdrowy sen.

3. Żucie gumy

Nadmierne żucie gumy może prowadzić do zapalenia żołądka. Jest również naukowo udowodnione, że ludzie, którzy żują gumę, wolą raczej fast foody (frytki, słodycze) niż owoce i warzywa.

Porada: gumy do żucia zawierające naturalne substancje słodzące (ksylitol, sorbitol) są mniej szkodliwe niż te z cukrem, cyklaminianem lub aspartamem. Unikaj żucia gumy przez ponad 10 minut, nawet po posiłku.

4. Branie leków przeciwzapalnych

Aspiryna, paracetamol i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) nie mogą być przyjmowane na pusty żołądek. Zmniejsza to ich skuteczność, ale także powoduje poważne problemy zdrowotne (takie jak krwawienie z żołądka).

Rada: Mleko lub woda zmniejsza negatywne skutki NLPZ.

5. Picie kawy

Nawet kawa bezkofeinowa stymuluje wytwarzanie kwasu, który może spowodować zgagę i inne problemy z przewodem pokarmowym, jeśli są spożywane na pusty żołądek. Pomijanie śniadania nawet po kawie może prowadzić do niedoboru serotoniny i ponurego nastroju przez resztę dnia.

Rada: Jeśli nie możesz zrezygnować z nawyku picia kawy rano, spożywaj ją z mlekiem lub śmietaną: tłuszcz mleczny zmniejszy negatywne skutki. Wybierz naturalną kawę po liofilizacji.

6. Picie soku cytrusowego

Kwas i twarde włókna zawarte w owocach cytrusowych podrażniają pusty żołądek, co jest szczególnie niebezpieczne dla osób cierpiących na zapalenie błony śluzowej żołądka lub narażonych na ryzyko rozwoju chorób żołądka.

Porada: Świeżo wyciśnięty sok cytrusowy przyniesie tylko korzyści, jeśli rozcieńczysz go z wodą w stosunku 1: 1 (dla osób z nadkwaśnością) lub 2: 1 (dla wszystkich innych).

7. Intensywny trening

Istnieje teza, że ćwicząc na czczo, spalimy więcej kalorii. W rzeczywistości nie wpływa to na utratę tłuszczu. Intensywność ćwiczeń jest również zmniejszona, ponieważ organizmowi brakuje energii.

Rada: Zastąp intensywny trening ćwiczeniami aerobowymi. Jeśli masz problemy z trawieniem, lepiej zjedz przekąskę przed każdym rodzajem ćwiczeń, ponieważ aktywność fizyczna powoduje wytwarzanie soku żołądkowego, który jest szkodliwy dla pustego żołądka.

8. Kłótnie

Naukowcy udowodnili, że głód sprawia, że jesteśmy mniej opanowani. Dzieje się tak, ponieważ samokontrola wymaga energii, której brakuje, gdy żołądek jest pusty.

Porada: jeśli nie masz czasu na jedzenie przed ważną rozmową, wypij coś ciepłego i zaoferuj to również swojemu rozmówcy. Dzięki temu rozmowa będzie bardziej przyjazna.

9. Zakupy

Wszyscy wiemy, że głód sprawia, że kupujemy więcej żywności niż potrzebujemy. W rzeczywistości pusty żołądek sprawia, że jesteśmy bardziej skłonni do zakupów, nawet w sklepach niespożywczych.

Porada: Oprócz listy zakupów przygotowanej z wyprzedzeniem, płacenie gotówką może również pomóc zaoszczędzić pieniądze. Przeprowadzone badania pokazują, że ludzie wydają mniej, gdy płacą gotówką zamiast kartą kredytową.

Podziel się tym wpisem z innymi!

Przepisy, które mogą Ci się spodobać

Co o tym myślisz? dodaj komentarz, porozmawiajmy