Nigdy nie wylewaj wody po gotowaniu jajek. Sprawdź, dlaczego, a będziesz zachwycona!

Jajka w dawnych czasach były uznawane za źródło złego cholesterolu, który przyczyniał się do rozwoju miażdżycy i zalecano, aby spożywać ich jak najmniej. Jednak przeprowadzone badania przez naukowców wykazały, że jajka nie zawierają aż tak wiele cholesterolu i większy wpływ na rozwój miażdżycy mają nasycone kwasy tłuszczowe. Obecnie dietetycy zalecają, aby spożywać 4-5 jajek tygodniowo. Są one źródłem protein, prawie wszystkich witamin (oprócz witaminy C), choliny, niacyny, żelaza, aminokwasów oraz lecytyny, która jak się okazuje obniża poziom cholesterolu we krwi. Według dietetyków, najlepiej spożywać jajko ugotowane na twardo, ponieważ nie będzie ono zawierało dodatkowego tłuszczu, który wytwarza się podczas smażenia. Ponadto istnieje jeden ciekawy trik, który sprawi, że będzie ci o wiele łatwiej obierać jajko z łupinki. Wystarczy dodać do garnka z wodą plasterek cytryny.

JAK WYKORZYSTAĆ WODĘ PO GOTOWANIU JAJEK?

Jednak co zrobić z wodą, która zostanie po ugotowaniu jajka? Większość z nas ją wylewa, nie mając świadomości, że można ją wykorzystać w naprawdę ciekawy i pożyteczny sposób. Część minerałów, które zawierają jajka przenika do wody. Są one cenne dla roślin. Dlatego warto pozostałą wodę wykorzystać przy podlewaniu kwiatów w domu czy ogrodzie.

Istnieje również ciekawy sposób na wykorzystanie skorupek pozostałych po obraniu jajek. One również zawierają wiele cennych minerałów. Dlatego warto domowy ogród czy ziemię do kwiatów podsypać skruszonymi skorupkami jajek. Wasze rośliny na pewno będą wam za to wdzięczne!

JAK CZYTAĆ OZNACZENIA NA JAJKACH?

Nie każdy z nas posiada własną hodowlę kur, więc w takiej sytuacji jesteśmy zmuszeni do sięgania po jajka znajdujące się na sklepowych półkach. Wtedy najważniejsze jest, aby były one jak najlepszej jakości. Jednak skąd mamy wiedzieć, które są odpowiednie? Kupne jajka zawierają różne oznaczenia, które są bardzo pomocne. Warto wiedzieć, w jaki sposób je odczytać. Spójrzcie na daną fotografię, która na pewno wam w tym pomoże.

Najważniejszy jest oczywiście typ chowu. Najlepiej, by był to chów ekologiczny oraz wolnowybiegowy.

Podziel się tym wpisem z innymi!

Przepisy, które mogą Ci się spodobać

Co o tym myślisz? dodaj komentarz, porozmawiajmy