Dlaczego ślinisz się podczas snu i co zrobić, by przestać?

Ślinienie się to zwykle coś normalnego, jednak gdy to zjawisko występuje nadmiernie i regularnie, może to być oznaką rozwijającej się choroby lub jakiejś nieprawidłowej czynności zachodzącej w ciele. Poniżej przedstawiam artykuł mówiący o przyczynach ślinienia się oraz jak możemy je zmniejszyć lub powstrzymać.

Zmień swoją pozycję podczas snu.

Spanie na plecach to poza, w której cała ślina wytwarzana przez twoje ciało pozostaje w jamie ustnej, więc się nie ślinisz. I odwrotnie, jeśli śpisz na boku lub na brzuchu, nagromadzona ślina wycieka z ust na poduszkę.

Wyczyść zatoki.

Jednym z głównym powodów ślinienia się jest zablokowany nos, który powoduje, że osoba oddycha przez usta. Czyszczenie zatok nosowoych może być dobrym sposobem na uniknięcie mokrej poduszki każdej nocy. Aby oczyścić zatoki weź gorący prysznic lub użyj produktów takich jak Vick's Vaporub, które pomogą odblokować nos.

Strać kilka kilogramów.

Zbędne kilogramy odgrywają kluczową rolę w procesie spania. Ponad połowa populacji w USA cierpiących na bezdech senny ma nadwagę.

Upewnij się, że bierzesz odpowiednie lekarstwa.

Jeśli zażywasz leki, upewnij się, że nie powoduje to nadmiernego wydzielania śliny. Niektóre antybiotki, mogą powodować nadmierne ślinienie.

Korzystaj ze specjalnych urządzeń.

Konsultacja z lekarzem może pomóc w dobraniu odpowiedniego urządzenia do ust, które zmniejszy ślinotok. Mogą to być różne urządzenia stomatologiczne, które zapewniają lepsze zamknięcie jamy ustnej lub pomagają w połykaniu, a zatem lepiej śpimy.

Rozważ podjęcie operacji.

Często lekarze mogą zalecić operację i usunięcie gruczołów. Oczywiście, zanim to się stanie, każdy lekarz będzie chciał wypróbować metody niechirurgiczne i zaoferować operację tylko w przypadku, gdy wcześniejsze czynności nie pomogą.

Głowa do góry.

Trzymanie głowy na wyższej poduszce podczas snu może zmniejszyć ślinotok.

Sprawdź bezdech senny.

Jest on poważnym zaburzeniem, w którym oddychanie nie przebiega tak gładko, jak powinno. To z kolei prowadzi do ciągłego przerwania snu, budzenia się w nocy, uczucia zmęczenia rano i bycia sennym przez cały dzień. Ślinienie się i chrapanie to główne wskaźniki bezdechu sennego. Jeśli masz jakiekolwiek podejrzenie, że możesz mieć to zaburzenie, skontaktuj się z lekarzem. Czynniki takie jak palenie zwiększają ryzyko wystąpienia zaburzeń i problemów z oddychaniem.

Podziel się tym wpisem z innymi!

Przepisy, które mogą Ci się spodobać

Co o tym myślisz? dodaj komentarz, porozmawiajmy