8 rzeczy, które powinieneś wiedzieć, jeśli masz grupę krwi 0

Nie jest tajemnicą, że ważne jest, aby znać swoją grupę krwi w sytuacjach nagłych, ponieważ dopasowanie krwi ma kluczowe znaczenie dla bezpiecznej transfuzji. Okazuje się jednak, że cechy krwi mogą wpływać na nasze zdrowie i jak niektórzy wierzą, także na naszą fortunę i osobowość. Dziś przygotowałam dla was ciekawe teorie i fakty naukowe na temat krwi typu 0.

Jak określa się grupy krwi?

Grupy krwi są klasyfikowane zgodnie z obecnością lub brakiem niektórych antygenów, które mogą wywołać odpowiedź immunologiczną, gdy są obce ciału. Te antygeny mogą sprawić, że układ immunologiczny pacjenta zaatakuje przetaczaną krew. Dlatego tak ważne jest, aby znać swoją grupę krwi i mieć świadomość bezpiecznych dopasowań do transfuzji krwi.

Ludzie z krwią typu 0 są uniwersalnymi dawcami.

Osoby z krwią typu 0+ mogą oddawać krew wszystkim 4 grupom, ale tylko osobom z podgrupą pozytywną RH (0+, A+, B+, AB+). Czerwone komórki typu 0- można użyć do transfuzji do wszystkich ośmiu podgrup, co czyni go uniwersalnym typem krwi, który jest zawsze potrzebny w nagłych wypadkach. Ten typ krwi jest przetaczany w gwałtownych przypadkach, gdy najważniejsze jest uratowanie życia pacjentowi. Grupa krwi 0- jest najbezpieczniejsza dla noworodków.

Osoby z krwią typu 0 mogą otrzymywać tylko krew tej samej grupy.

Osoby z grupą 0+ mogą otrzymać krew typu 0- oraz 0+, natomiast osoby z grupą 0- mogą otrzymać tę samą krew typu 0-. W nagłych przypadkach, gdy brakuje krwi 0-, można ją zastąpić krwią typu 0+.

Charakterystyka krwi typu 0.

Istnieją 4 główne typy krwi określone przez obecność lub nieobecność antygenów A i B w powierzchni krwinek czerwonych oraz przeciwciał A i B w osoczu. Oprócz antygenów A i B istnieje białko zwane czynnikiem Rh, które może być obecne lub nieobecne. Łącznie tworzy to 8 grup krwi: A +, A-, B +, B-, 0 +, 0-, AB + i AB-. Krew typu 0 nie ma ani antygenów A ani B w czerwonych ciałkach krwi, ale ma zarówno przeciwciała A, jak i B w osoczu. Typ 0 + jest najczęstszą grupą krwi, która stanowi 37% - 53% osób w różnych grupach etnicznych i rasowych.

Korzyści zdrowotne.

Ludzie z krwią typu O mają najniższe ryzyko rozwoju choroby wieńcowej w porównaniu do osób z typami krwi A, B i AB. Badania wykazują, że osoby z grupą krwi innej niż 0 mają o 25% większe ryzyko zachorowania na raka trzustki niż osoby z grupą krwi 0. Co więcej, osoby z grupą krwi 0 mają mniejsze ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia i zaburzenia funkcji poznawczych. Jednak pamiętajcie, że utrzymanie zdrowego stylu życia jest najważniejsze, bez względu na grupę krwi.

Zagrożenia zdrowotne.

Mimo że wpływ rodzaju krwi na nasze zdrowie jest nadal przedmiotem badań, istnieją pewne teorie dotyczące zagrożeń dla zdrowia i korzyści dla osób z różnymi grupami krwi. Uważa się w szczególności, że osoby z grupą krwi 0 mogą być bardziej podatne na niektóre infekcje bakteryjne i wirusowe niż inne grupy krwi, w tym ciężkie, takie jak dżuma, cholera, świnka i gruźlica.

Typ krwi 0 i dieta.

Ostatnio są popularne tak zwane „diety krwi”, które twierdzą, że spożywanie pewnych produktów pasujących do twojej grupy krwi pomoże ci zachować zdrowie i sprawność fizyczną. Jednak takie diety nie mają dowodów naukowych i nie są powszechnie uznawane. Dietetycy proponują, że lepiej stosować spersonalizowaną dietę, biorąc pod uwagę indywidualny stan zdrowia.

Typ krwi 0 i osobowość.

Wpływ rodzaju krwi na cechy charakteru człowieka jest dyskusyjny, ale ta teoria jest bardzo popularna w Japonii. Programy telewizyjne, gazety i magazyny często publikują horoskopy z krwią. Japończycy sądzą, że osoby z typem krwi 0 są hojne, namiętne, towarzyskie i odnoszą sukcesy finansowe oraz że najlepsze romantyczne skojarzenie występuje pomiędzy typem 0 i typem A.

Podziel się tym wpisem z innymi!

Przepisy, które mogą Ci się spodobać

Co o tym myślisz? dodaj komentarz, porozmawiajmy