Pomyśl, że szczęśliwe pary przybierają na wadze, gdy się kochają, brzmi nieco naciągająco, ale zaskakująco, gdyż istnieją dowody na poparcie tego stwierdzenia. Badania wykazują, że pary, które zgłosiły, że są szczęśliwe i usatysfakcjonowane w swoich związkach czy małżeństwach są bardziej skłonne do przybierania na wadze. Poniżej przedstawiam wyniki tych badań, które są bardzo ciekawe!
1. Pary małżeńskie przybierają na wadze.
Badania przeprowadzone przez University of North Carolina polegające na pomiarze masy ciała ponad 8 000 osób i stwierdzono, że zamężna kobieta może przytyć średnio 12 kilogramów w ciągu pierwszych 5 do 6 lat małżeństwa. Ponadto kobiety, które mieszkały ze swoimi partnerami, ale nie zawarły związku małżeńskiego, przytyły 10 kg, podczas gdy kobiety, które spotykały się, ale nie mieszkały ze swoim partnerem, zyskały jedynie 6 kilogramów.
Badanie wykazało również, że mężczyźni zyskiwali na wadze w okresie rozpoczęcia związku Ponadto ukazały, że mężczyźni, którzy mieszkają razem z drugą połową przez ponad 2 lata, mieli dwukrotnie większe szanse na przytycie więcej niż 13 kilogramów niż mężczyźni, którzy nie mieszkają ze swoim partnerem.
2. Przyrost masy ciała jest zaraźliwy.
Badanie przeprowadzone przez New England Journal of Medicine wykazało, że przyrost masy ciała jest również zaraźliwy u małżeństw. Jeśli jeden z partnerów przybiera na wadze, drugi partner ma 37% szansy na zwiększenie swojej masy. Dzieje się tak, ponieważ dostosowują się nawzajem do swoich nawyków, ponieważ spędzają razem dużo czasu. Podczas gdy pary, które mogą być nieszczęśliwe w swoich związkach, unikają wspólnego spędzania czasu, więc trudniej jest dostosować się nawzajem do nawyków żywieniowych.
3. Nowożeńcy.
Badania przeprowadzone przez National Institute of Health skupiły się na nowożeńcach, aby sprawdzić, czy przyrost masy ciała u takich par jest pozytywnym lub negatywnym odbiciem ich szczęścia. W badaniu wzięły udział pary, które były narzeczeństwem przez 3-4 lata i zbadano ich stan emocjonalny oraz poziom stresu. Stwierdzono, że pary, które są szczęśliwe w związku małżeńskim dwukrotnie częściej przybierają na wadze, podczas gdy pary, które zgłosiły, że nie są tak szczęśliwe z małżonkami, miały mniejszą wagę.
Badanie doprowadziło do wniosku, że szczęśliwe pary zyskują na wadze, ponieważ twierdzą, że nie muszą się starać o względy partnera i czują się szczęśliwi tacy, jacy są. Podczas gdy pary, które czują się nieszczęśliwe w swoich związkach, nie są w stanie uzyskać większej wagi z powodu stresu. Zaleca się jednak szczęśliwym małżonkom, którzy przybrali na wadze, by pomyśleli o swoim BMI z powodu problemów zdrowotnych, a nie ich wyglądu.
Należy pamiętać, że nawet jeśli są to badania przeprowadzone przez pracowników służby zdrowia, pokazują one tylko kilka przypadków na świecie, a nie cały świat, o którym mowa, więc nie dotyczy to wszystkich. Zawsze są wyjątki i nie oznacza to, że kiedy nie osiągasz wagi, gdy jesteś w związku małżeńskim to nie jesteś zadowolony ze swojego partnera. Badania te przeprowadzono głównie w celu zrozumienia sytuacji życiowych par i walki z otyłością.