Zima to okres w roku, gdy musimy bardziej ogrzewać nasze mieszkania i domy niż zwykle, ponieważ każdy z nas lubi sobie usiąść podczas chłodnego wieczoru w wygodnym fotelu i poczytać gazetę lub obejrzeć ciekawy film w telewizji. Jednak ogrzewanie domu wiąże się z niemałymi kosztami. Trudno je zmniejszyć, ale istnieją pewne sposoby, które pozwolą nam utrzymać ciepło na dłużej w mieszkaniu. Przeczytajcie poniższy post, aby zaoszczędzić na ogrzewaniu domu!
Przestań palić w piecu na noc
Jest to nasze przyzwyczajenie. Jednak okazuje się, że nie jest ono dobre. Czasem zdarza się, że rano wychodzimy do pracy lub szkoły i wracamy dopiero wieczorem. Wtedy od razu zaczynamy grzać w piecu, a temperatura utrzymuje się do nocy. Jest to jednak strata energii i pieniędzy, ponieważ gdy śpimy jesteśmy przykryci i nasze ciało nie potrzebuje takiej ilośći ciepła, jak w ciągu dnia. Podczas snu nasz organizm utrzymuje odpowiednią dla nas temperaturę poprzez spalanie kalorii, a dzięki temu dodatkowo chudniemy. Ponadto w nagrzanym domu na noc będzie nam się gorzej spało, a duża temperatura i tak nie utrzyma się do rana. Dlatego lepszym rozwiązaniem będzie rozpalenie w piecu przed wyjściem do pracy czy szkoły, a po powrocie odpowiednia temperatura nadal będzie się utrzymywać. Ewentualnie możemy trochę dorzucić do pieca, ale nie za dużo.
Pamiętaj o wietrzeniu mieszkania
Latem czy wiosną robimy to dosyć często, ale w zimie o tym zapominamy. Warto w tym okresie wietrzyć dom krótko, ale mocno. Możemy sobie to zaplanować i na ten moment przestać grzać albo po prostu wyłączyć ogrzewanie. Najlepiej wywietrzyć całe mieszkanie i zrobić przeciąg. Później należy pamiętać o szczelnym zamknięciu okien, a następnie można zacząć grzać z powrotem. Wietrzenie całego domu ochłodzi mury, a one żeby ponownie się nagrzać potrzebują dość dużo czasu.
Nie zasłaniaj grzejników
Najlepiej nie blokować dostępu do grzejnika płytowego i nie stawiać przy nim łóżka czy komody. Przez to powietrze nie może swobodnie krążyć. Ciepłe powietrze unosząc się do góry, spycha na dół chłodne powietrze. Później jest ono zasysane przez grzejnik, a następnie jest wypychane jako ciepłe. Dzięki temu pomieszczenie jest ogrzewane szybko. Stawianie różnych przeszkód przy grzejniku sprawia, że ten obieg się zakłóca. Natomiast jeżeli posiadamy grzejnik żeliwny, warto kupić ekrany za grzejniki które sprawnie odbijają ciepło. Zapobiegają one wchłanianiu ciepła przez ścianę.
Nie grzej na zapas
Grzanie na zapas to również błędne myślenie. Najlepiej jest utrzymywać w domu stałą temperaturę. Nieekonomiczne jest grzanie do wysokiej temperatury i wyłączanie ogrzewania.