Storczyki - jak je pielęgnować i co robić kiedy przekwitną

Storczyki to moim zdaniem najpiękniejsze rośliny, ale również jedne z trudniejszych w hodowli i pielęgnacji. Są to kwiaty dość wymagające i czasem ciężko sobie z nimi poradzić. Ponadto, gdy ulegną przekwitnieniu to często o nich zapominamy, co jest dużym błędem, ponieważ potrzebują one stałej opieki. Dlatego przedstawiam sposoby, które pomogą nam zadbać o storczyki w tym okresie.

W jaki sposób przycinać storczyki?

Jednym z błędów, który najczęściej popełniamy podczas przycinanie storczyków jest usuwanie zielonych pędów. Nie możemy tego robić, ponieważ zwykle na ich końcach pojawiają się pąki, z których prędzej czy później wyrosną nowe kwiaty. Natomiast jeśli pąki pojawią się na środku pędu to ucinamy pęd w taki sposób, aby pąk znajdował się na samej górze. Jeśli zobaczymy, że pęd usechł i zakończył kwitnienie to ucinamy go tuż nad liściami.

Jak pielęgnować storczyka, gdy przekwitnie?

Zwykle gdy roślina przekwita to przestajemy się nią interesować. Jest to ogromny błąd, ponieważ storczyka musimy pielęgnować bez przerwy, aby dawał nam piękne kwiaty. Po przekwitnięciu, roślinę przenosimy w chłodniejsze i trochę ocienione miejsce, gdzie panuje temperatura od 16 do 20 stopni Celsjusza. Pamiętajmy o tym, aby temperatura nie spadła, ponieważ storczyki są bardzo wrażliwe na zimno. Po przeniesieniu rośliny przestajemy ją podlewać przez 2-3 tygodnie, aby mogła odpocząć i przejść w stan spoczynku. Gdy ten czas minie, możemy zacząć ją podlewać raz na 10 dni. Do czasu pojawienia się nowych liści pamiętajmy o tym, aby storczyka nie nawozić. Warto raz na 2-3 lata roślinę przesadzić, ponieważ ziemia w której się znajdowała może już nie zawierać odżywczych soli mineralnych. Przesadzamy ją po przekwitnięciu i usunięciu starych pędów. Dzięki temu zabiegowi możemy wzmocnić roślinę i będziemy się cieszyć pięknym i obfitym kwiatostanem przez długi czas.

Co zrobić, jeżeli storczyk nie kwitnie ponownie?

W takiej sytuacji naszego storczyka musimy poddać przechłodzeniu. Podczas ostatnich dni sierpnia przenosimy go na balkon. Zostaje on tam do momentu, gdy temperatura spadnie do 10 stopni Celsjusza. Wtedy nasza roślinka może wrócić z powrotem do pokoju.

Podziel się tym wpisem z innymi!

Przepisy, które mogą Ci się spodobać

Co o tym myślisz? dodaj komentarz, porozmawiajmy