Uważaj, by nie dostać zimą mandatu za skrobanie szyb w samochodzie!

Zbliża się najbardziej uciążliwa pora roku dla poruszających się pojazdami mechanicznymi, czyli zima. Wiąże się ona z tym, że każdy kierowca zmaga się z problemem ośnieżonego samochodu i oszronionych szyb. W tej sytuacji rutyną staje się codzienne czyszczenie pojazdu ze śniegu oraz skrobanie szyb. Jednak przystępując do wykonywania tych czynności warto zapoznać się z przepisami prawa o ruchu drogowym. Ich nieznajomość szkodzi, ponieważ okazuje się, że nawet za codzienne skrobanie szyb możemy dostać mandat. Dlaczego? Czytaj dalej!

To dostaniemy ten mandat czy nie?

Za samo skrobanie szyb oczywiście nie dostaniemy mandatu. Sytuacja staje się skomplikowana, gdy podczas wykonywania tej czynności włączymy dodatkowo silnik, aby samochód się nagrzał i szyby odparowały. Wtedy może przyłapać nas na tym stróż prawa i istnieje duża możliwość, że dostaniemy mandat. Wówczas może on wynieść od stu złotych do trzystu złotych. Mówi o tym artykuł 60.2 punkt 3 Prawa o Ruchu Drogowym, który brzmi następująco:

Zabrania się kierującemu:

3) pozostawiania pracującego silnika podczas postoju na obszarze zabudowanym; nie dotyczy to pojazdu wykonującego czynności na drodze;

Jak interpretować ten przepis?

Zacznijmy od tego, aby przypomnieć czym się różni postój od zatrzymania. Zatrzymanie to unieruchomienie pojazdu niewynikające z warunków lub przepisów ruchu drogowego trwające krócej niż jedną minutę. Natomiast postój to zatrzymanie, które trwa dłużej niż jedną minutę. W myśl tego przepisu, pozostawienie samochodu z włączonym silnikiem na więcej niż minutę w obszarze zabudowanym jest przewinieniem.

Oczywiście, nie zapominajmy o tym, że nie możemy jechać w ośnieżonym samochodzie i z oszronionymi szybami tylko dlatego, że nie mogliśmy włączyć silnika, ponieważ oznaczałoby to wykroczenie. W takiej sytuacji grozi nam mandat wynoszący nawet do pięciuset złotych, dlatego, że auto nie zostało odśnieżone a tablice rejestracyjne nie były dostatecznie widoczne.

Z tego powodu w okresie zimowym warto wstać kilka minut wcześniej i usunąć z samochodu śnieg oraz oczyścić szyby bez uruchamiania silnika. Dzięki takiemu postępowaniu, uda nam się uniknąć mandatu.

Podziel się tym wpisem z innymi!

Przepisy, które mogą Ci się spodobać

Co o tym myślisz? dodaj komentarz, porozmawiajmy