Ania Gotuje
Tylko najlepsze przepisy
Rolada bezowa

Rolada bezowa

Rolada bezowa jest pysznym i bardzo prostym w przygotowaniu deserem, który pięknie się prezentuje. Będzie idealna zarówno na wyjątkowe okazje, jak i na co dzień. 

- bez mąki pszennej
- można ją robić cały rok
- dokładny opis wykonania krok po kroku

Czas przygotowania: 1 godzina
Czas pieczenia bezy: 25 minut
Liczba porcji: rolada o wadze około 1120 g
W 100 g rolady: Wartość energetyczna 315 kcal Dieta: bezglutenowa, wegetariańska

Składniki na spód bezowy

  • 6 białek średnich jajek - około 180 g białka
  • pełna szklanka drobnego cukru - 250 g = 14 pełnych łyżek
  • 1 płaska łyżka skrobi ziemniaczanej - 10 g
  • 1 łyżka soku z cytryny lub limonki
  • szczypta soli

Składniki na krem z mascarpone

  • pełna szklanka śmietanki kremówki 30 % - 300 g
  • 250 g sera mascarpone - klasyczne, mniejsze opakowanie
  • 3 łyżki cukru pudru
  • 1 saszetka śmietan fix

Składniki na słodki środek

  • ulubiony dżem np. z czarnej porzeczki - 200 g
  • kilka malin dla smaku

Rolada bezowa

Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Do upieczenia bezy: niska blaszka o wymiarach 28 x 30 cm oraz arkusz papieru do pieczenia.
Pieczenie bezy: środkowa półka w piekarniku; termoobieg; temperatura 150 stopni; czas pieczenia - do 25 minut.

Serek mascarpone oraz śmietanka kremówka 30 % powinny być trzymane w lodówce. Oba te składniki muszą być mocno schłodzone.

Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna liczba kalorii, ponieważ Twoje składniki mogą mieć inną ilość kalorii niż te, których użyłam ja. Z podanej ilości składników otrzymasz sporą roladę bezową o wadze około 1120 gramów. Zanim zaczniesz szykować roladę bezową, polecam najpierw przeczytać cały przepis, by przygotować się odpowiednio wcześniej do kolejnych etapów wykonania.

Rolada bezowa, 1

Rolada bezowa przepis

W pierwszej kolejności przygotuj sobie krem do rolady. Może on bowiem spokojnie czekać gotowy w lodówce, by od razu po wyjęciu bezy z piekarnika, można go było wyłożyć na bezę. Jest to ten sam krem, którego używam do wielu innych deserów - krem do tortu. Aby go zrobić: Wszystkie składniki na krem umieść w wysokim naczyniu, wymieszaj je i odstaw do lodówki do schłodzenia (mają być bardzo zimne, więc naczynie można też umieścić na 20 minut w zamrażalniku). Naczynie wyjmij z lodówki i od razu rozpocznij ubijanie kremu. Najpierw na niższych obrotach miksera. Po chwili zwiększaj obroty, aż do maksymalnej mocy. Krem powinien być gotowy już po 2 minutach ubijania.

Masa jest dobrze ubita, gdy zaczyna stanowić opór na mieszadłach miksera oraz po nałożeniu na palec zachowuje strukturę - nie rozlewa się, nie przemieszcza. Nie ubijaj jej za długo, by nie zwarzyć kremu. Gotowy krem odstaw do lodówki. 

Rolada bezowa, 2

Pora na blat bezowy pod roladę. Zacznij już nagrzewać piekarnik. Ustaw 150 stopni z funkcją termoobiegu. 

Jajka umyj i osusz. Mogą to być jajka prosto z lodówki, lub przechowywane w temperaturze pokojowej. Ja zazwyczaj wyjmuję wcześniej jajka z lodówki. Im świeższe masz jajka, tym lepiej. Wodniste białko oznacza, że jajko nie było już świeże. Białko powinno być zwarte, żelowate. Bardzo dokładnie oddziel białka od żółtek. Żółtka odłóż do innego przepisu. Polecam mój przepis na pączki pieczone. Białka bez najmniejszych śladów żółtka umieść w czystym i suchym naczyniu. Wybierze naczynie szklane lub metalowe. Miski plastikowe zazwyczaj trudniej jest dobrze umyć z resztek tłuszczu. 

Z sześciu białek otrzymasz około 180 gramów białka. Dodaj małą szczyptę soli i zacznij ubijać białka. Białka ubijaj mikserem zaczynając od mniejszych obrotów miksera i stopniowo je zwiększaj. Białka ubijaj chwilę, by nie przebić pęcherzyków powietrza. Sztywne białko gotowe na dodanie cukru wygląda jak piana z kąpieli w wannie. 

Zacznij dodawać cukier - najlepiej drobny. Po każdej łyżce miksuj białko na najwyższych obrotach, aż cukier połączy się z pianą i całkowicie się w niej rozpuści. Po dodaniu jednej łyżki miksuj całość około minuty - krócej lub dłużej (duże znacznie ma moc użytego miksera). W taki sposób dodaj cały cukier, czyli 250 gramów cukru drobnego. Pod koniec ubijania powinna powstać gładka, gęsta i bardzo błyszcząca masa białkowa. Jeszcze przez chwilę ubijaj bezę na wysokich obrotach, by dołożyć jedną, płaską łyżkę skrobi ziemniaczanej oraz łyżkę świeżo wyciśniętego soku z cytryny lub limonki. Po 10 sekundach można wyłączyć mikser. 

Porada: Zamiast łyżki skrobi ziemniaczanej można też dodać łyżkę proszku budyniowego o smaku śmietankowym lub waniliowym (bezglutenowy). Jeśli zaś sięgniesz po łyżkę proszku kisielowego (kisiel w proszku) o smaku cytrynowym, to możesz pominąć sok z cytryny. Czasem proszek kisielowy zawiera cukier o grubszej rafinadzie, więc trzeba go trochę dłużej ubijać w bezie. 

Rolada bezowa, 3

Niską blaszkę do pieczenia o wymiarach 28 x 30 cm wyłóż arkuszem papieru do pieczenia (niech papier wystaje poza formę). Arkusz wysmaruj po całej powierzchni odrobiną oleju. Nadmiar oleju usuń ręcznikiem papierowym. Sztywną bezę wyłóż na arkusz papieru umieszczony na blaszce i rozprowadź po całej powierzchni blaszki. Postaraj się zachować tę samą wysokość oraz gładką powierzchnię. 

Porada: Możesz też użyć mniejszej blaszki i upiec trochę grubszy blat. 
Rolada bezowa, 4

Blaszkę z blatem bezowym umieść w piekarniku nagrzanym do 150 stopni z termoobiegiem. Wybierz środkową półkę w piekarniku. Bezę piecz tak nie dłużej niż 25 minut. Beza jeszcze urośnie i tylko delikatnie zmieni kolor na kremowy. Formę z bezą wyjmij od razu po upływie ustawionego czasu. Jeśli Twoja beza zaczęła w trakcie pieczenia ciemnieć, to znaczy, że ustawiona jest za wysoka temperatura i trzeba ją zredukować. Blat bezowy pod roladę powinien być z wierzchu kruchy, w środku piankowy, a od spód miękki, by można go było zawinąć w roladę.  

Porada: Jeśli nie masz funkcji temoobiegu, to ustaw 160 stopni z pieczeniem góra dół. Każdy piekarnik inaczej grzeje i ma inna wielkość komory, więc koniecznie obserwuj bezę w trakcie pieczenia. Jeśli już po 10 minutach beza ciemnieje, to zmniejsz moc o 10 stopni. Czas pieczenia nie powinien być dłuższy niż 25 minut.
Rolada bezowa, 5

Od razu po wyjęciu blaszki z piekarnika można się zabrać za słodki farsz i zwijanie rolady. Ostrożnie przesuń blat bezowy razem z papierem na stół, czy dużą deskę. Małą łyżeczką zacznij delikatnie rozkładać wybrany dżem po całej powierzchni bezy. Trzeba to robić ostrożnie, ponieważ beza od góry nie jest równa i trochę się kruszy. Tego jednak nie będzie widać w gotowej roladzie. W ten sposób rozłożyłam niecałe 200 gramów dżemu z czarnej porzeczki. W kilku miejscach dodałam też świeże maliny dla urozmaicenia.

Porada 1: Możesz użyć innego dżemu lub konfitury. Polecam dżem morelowy, dżem z czerwonej porzeczki, dżem wiśniowy lub nawet pyszny lemon curd. Bardzo dobrze sprawdzi się też domowa frużelina wykonana np. z mieszanki mrożonych owoców, czy z samych wiśni lub innych owoców. Zamiast malin możesz też dać morele z puszki, a latem jagody lub truskawki pokrojone w kosteczkę. 

Porada 2: Innym sposobem na roladę bezową jest odwrócenie jej na drugą stronę, by słodki farsz rozsmarować na spodzie, który jest gładki. Trzeba do tego użyć drugiej blaszki lub deski z arkuszem papieru do pieczenia. Aby odwrócić blat bezowy na druga stronę, nie wyjmuj go z blaszki w której się piekł. Papierem przykryj od góry blat bezowy. Na papier delikatnie połóż szeroką deskę lub blaszkę. Trzymając obie blaszki razem odwróć całość na drugą stronę. Blaszkę, w której piekła się beza odłóż, zaś papier delikatnie usuń z bezy. W ten sposób łatwiej jest wyłożyć cały krem i owoce na gładki blat bezowy, ponieważ druga strona trochę się kruszy.  

Rolada bezowa, 6

Z lodówki wyjmij wcześniej przygotowany krem śmietanowy z mascarpone. Łyżka po łyżce rozkładaj krem na całej powierzchni bezy. Gdy wyłożysz już cały krem, możesz go jeszcze delikatnie rozsmarować na boki. Nie trzeba nim idealnie wypełnić całej powierzchni, ponieważ podczas zawinia rolady, krem ładnie się ułoży. 
Rolada bezowa, 7

Pora na zwijanie rolady bezowej. Ja robię grubą roladę, więc zawijanie zaczynam od krótszego boku. Roladę zwijaj nie za bezę, a za wystający papier do pieczenia. Złap za dwa końce papieru i unieś go do góry razem z bezą (trochę jak przy zawijaniu sushi w listek nori). Powoli roluj bezę, aż cały blat bezowy będzie zawinięty w rulon. Oczywiście papier zostaje na zewnątrz i zawijasz tylko blat bezowy. Rolada podczas zwijania może się lekko pokruszyć lub popękać, szczególnie przy brzegach, gdzie beza całkiem wyschła i jest krucha. 
Rolada bezowa, 8

Rolada bezowa jest już gotowa. Można ją od góry oprószyć cukrem pudrem i udekorować świeżymi owocami, czy listkami mięty lub melisy. Od razu po zrobieniu można ją też kroić i podawać lub też na 30 minut odłożyć najpierw do lodówki, do lekkiego schłodzenia (nie dłużej). Nie trzymam jednak rolady w lodówce, tylko podaję tego samego dnia. 
Rolada bezowa, 9

Rolada bezowa, 10

Z jakim dżemem lub owocami zrobisz swoją roladę?
Smacznego!
Średnia 4.8 / 5 (2082 oceny) Oceń!
Drukuj Przepis
Zapisz Przepis
Dodaj Notatkę
Dodaj Komentarz
Dziękuję za wspólne gotowanie.
Będzie mi miło jeżeli dodasz komentarz ze zdjęciem. Ania

Rolada bezowa

Domowa rolada bezowa z bitą śmietaną to jeden z pyszniejszych sposobów na wykorzystanie białek po smażeniu pączków, czy też faworków. Jest wiele dań po których zostają nam białka, i to nie zawsze są to tylko słodkości i budynie oraz kremy. Carbonara na obiad, a z białek po spaghetti rolada bezowa z mascarpone to marzenie. Dla niektórych rolada bezowa z mascarpone i malinami, czy też innymi owocami, wydaje się czymś super trudnym do zrobienia. Tak jednak nie jest. Rolada bezowa jest tak naprawdę jednym z prostszych dość szybkich do zrobienia deserów. Wychodzi tak piękna i pyszna, że z powodzeniem można ją podawać na wykwintnych przyjęciach oraz wszelkich imprezach okolicznościowych. Rolada bezowa to deser, który można śmiało szykować przez cały rok, ponieważ latem oprócz kremu śmietankowego z mascarpone, dodajemy sezonowe owoce takie jak: maliny, jagody, truskawki, czy bardzo dojrzałe brzoskwienie. Poza sezonem na nasze oowce, możemy już sięgnąć po domowe dżemy i marmolady oraz po owoce mrożone. Rolada bezowa z mrożonymi owocami jest tak samo pyszna. Wystarczy tylko rozmrozić owoce lub nawet podgrzać je w rondelku i przygotować pyszną frużelinę. Rolada bezowa z owocami z puszki też wyjdzie super. 

Rolada bezowa z malinami

Moja rolada bezowa z serkiem mascarpone powstaje błyskawicznie. Mam na nią idealny sposób, ponieważ w pierwszej kolejności szykuję błyskawiczny krem do tortów z mojego przepisu. A jest to krem trak szybki i banalny w przygotowaniu, że aż chce się go robić każdego dnia. Rolada bezowa z takim szybkim kremem jest perfekcyjna. Moja rolada bezowa przepis powstała w środku srogiej zimy, więc nie jest to deser tylko na lato. Oprócz kremu ze śmietanki i serka mascarpone użyłam dżemu z czarnej porzeczki, a do tego kilka sztuk świeżych malin w tych maleńkich pudełeczek, jakie są dostępne w sprzedaży zimą. Jeśli wolisz uniknąć takich owoców, to śmiało.. użyj tylko dżemu lub owoców z puszki. Domowa rolada bezowa to deser, który polecam szykować również na Walentynki i na urodziny. Koniecznie sprawdź jak ją zrobić. Zapraszam po przepis i życzę smacznego.