Ogórki tarte do słoików
Zobacz koniecznie jak zrobić najpyszniejsze ogórki tarte w słoikach. Takie ogórki tarte kiszone do słoików, to najszybszy sposób na to, by zamknąć ogórki na zimę i cieszyć się ich smakiem w zupie ogórkowej.
- ogórki tarte kiszone w 20 minut
- najlepszy przepis na tarte ogórki na zimę
- idealne do zupy ogórkowej oraz do sałatki ze śmietaną
Czas przygotowania: 20 minut
Czas kiszenia: 10 dni
Liczba porcji: 3 słoiki po 720 ml
W 100 g:
Wartość energetyczna
10 kcal
Dieta: bezglutenowa, wegańska, wegetariańska
Składniki
- 2 kg ogórków gruntowych
- 2 pełne łyżki soli - 50 g
- mały pęczek koperku
- 1 główka czosnku
Kiszone ogórki tarte
Szklanka ma u mnie pojemność 250 ml.
Na dwa kilogramy ogórków gruntowych użyłam 3 słoiki o pojemności 720 ml każdy.
Kalorie policzone zostały na podstawie użytych przeze mnie składników. Jest to więc orientacyjna ilość kalorii liczona na podstawie produktów, których użyłam w danym przepisie.
Dokładnie takie ogórki tarte do słoików robiła moja Mama. Ogórki, koperek i czosnek.. wszystko z własnego ogródka. Te cudowne czasu już dawno minęły, ale został sprawdzony przepis, którym z przyjemnością się z Wami podzielę :)

Przepis na ogórki tarte na zimę
Jeśli planujesz ukisić więcej tartych ogórków, to możesz podwoić, czy potroić ilość wszystkich składników. Ogórki powinny być świeżutkie, ale nie muszą już być takie małe i młode, jak w przepisie na klasyczne ogórki kiszone. Oba końce mają być twarde a ogórki jędrne i bez przebarwień, ani uszkodzeń. Do tego przepisu można użyć nawet przerośnięte ogórki z większymi pestkami.
Ogórki ścieramy na dużych oczkach razem ze skórką. Umyj je zatem bardzo dokładnie pod zimną, bieżącą wodą i odetnij im oba końce. Jeśli wolisz ogórki bez skórki, to oczywiście możesz je obrać.

Ogórki zetrzyj na tarte, na grubych oczkach. Możesz też użyć maszynki do mielenia lub melaksera ze specjalną nakładką. Ja używam maszynki, więc ogórki "ścieram" dosłownie w kilka minut. Starte ogórki z całym sokiem umieść w dużej misce.

Przygotuj sobie dwie pełne łyżki soli kamiennej. Posiekaj mały pęczek koperku i obierz ząbki czosnku z jednej główki. Moje ząbki były spore, więc dodatkowo pokroiłam je na mniejsze kawałki.
Porady: Ja nie dodaję korzenia chrzanu do tartych ogórków na zimę, ale można to zrobić. Wystarczy na dno każdego słoika wrzucić kawałek korzenia chrzanu (przed przełożeniem do słoików tartych ogórków).
Używam soli kamiennej, ale śmiało można też użyć zwykłej soli. Tak więc kiszonki udają również z użyciem soli jodowanej. To jednak sól kamienna ma najwięcej cennych minerałów i pierwiastków śladowych.
Do ogórków kiszonych tartych dodaję siekany koperek, ale można też użyć kopru z baldachami i umieści go w słoiku na dnie tak samo, jak korzeń chrzanu.

Do miski ze startymi ogórkami dodaj sól, siekany koperek i ząbki czosnku. Całość bardzo dokładnie wymieszaj. 50 gramów to wystarczająca ilość soli, by zrobić tarte ogórki do słoików z podanych proporcji składników. Jeśli jednak chcesz dodać o 10 gramów soli więcej, to możesz tak zrobić. Ogórki będą bardziej słone.

Przygotuj też trzy słoiki o pojemności 720 ml każdy. Słoiki powinny być idealnie czyste, a najlepiej wyparzone wrzątkiem. Tak samo zakrętki. Używaj tylko nieuszkodzonych słoików i zakrętek. Można też śmiało użyć słoików o mniejszej pojemności.
Na podaną ilość ogórków możesz użyć słoików:
3 słoiki o pojemności około 720 ml
4 słoiki o pojemności około 540 ml
5 słoików o pojemności około 430 ml
6 słoików o pojemności około 360 ml
7 słoików o pojemności około 300 ml
Słoiki wypełnij ogórkami razem ze słoną wodą i ząbkami czosnku (chodzi oczywiście o wodę, którą puściły ogórki). Postaraj się, by w każdym słoiku było po tyle samo startych ogórków i słonej wody. Mieszaj zatem często całą zawartość miski.

Słoiki zakręć mocno i odstaw na trzy dni do pomieszczenia, w którym będzie nie więcej niż 20 stopni. Po tym czasie możesz już przenieść słoiki z ogórkami do spiżarki lub do chłodnej piwniczki. Ogórki tarte ukiszą się po około 10 dniach.
W pierwszych dniach kiszenia możesz zaobserwować buzowanie słoików. Mogą lekko syczeć. Solanka zaczyna wyciekać ze słoików z tartymi ogórkami. Nic się nie martw. To normalne i często tak się dzieje, gdy proces kiszenia jest bardziej dynamiczny. Absolutnie nie odkręcaj słoików. Możesz je tylko lekko wytrzeć. Z przyzwyczajenia już, na te pierwsze dni kiszenia odkładam słoiki z tartymi ogórkami w spiżarce, na podłodze wyłożonej ręcznikiem papierowym.
Wiem, że niektórych martwi to, że nakrętka nie zassała się po pierwszym dniu kiszenia. Cały proces fermentacji trwa kilka dni. Słoiki powinny zawekować się najpóźniej w ciągu dwóch do trzech dni od zakręcenia. Nie poddaję nigdy pasteryzacji słoików z tartymi ogórkami kiszonymi.
Na zdjęciach poniżej ogórki tarte w słoikach po pierwszym dniu kiszenia.


Ogórki tarte kiszone wykorzystuję najczęściej do zrobienia zupy ogórkowej. Czasem wyjadam je bez niczego, prosto ze słoika. Bardzo lubię też do takich tartych, ukiszonych ogórków dodać kilka łyżek kwaśnej śmietany i podać je jako "kiszoną mizerię" do obiadu, w którym są też ziemniaki z wody.
Macie jeszcze inne sposoby na wykorzystanie takich tartych, kiszonych ogórków?
Piszcie :)